Џамија (Црник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Црник)

Поглед на селската џамија на сретсело

Координати: Координати: 41°49′18″N 22°52′51″E / 41.82167° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.82167; 22.88083
Место Црник
Општина Општина Пехчево
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Црник) — главна и единствена џамија во селото Црник, во Општина Пехчево, Македонија.[1]

Име[уреди | уреди извор]

Според официјалниот список на верски објекти издаден од страна на Комисијата за односи во верските заедници и религиозните групи, џамијата е именувана како Гази Авранос џамија,[1] додека самите мештани ја именуваат џамијата како Јахја Олу Џами (Yahya Oğlu Cami).[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Ова тврдење е забележано од страна на Тони Ристовски, Кирил Симеоновски, Елена Маркова и Нино Богдановски на 12 мај 2018 година при првата експедиција во 2018 година.