Дуди Ханум џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуди Ханум џамија
Dudi hanum dzamija.jpg
Основни податоци
МестоКочани, Македонија
Припадностислам
ЕпархијаОпштина Кочани
Духовно-организациски статусактивна
ВодствоШтипско муфтиство
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Материјаликамен, бетон

Џамијата Дуди Ханум е муслимански храм кој се наоѓа во Кочани, Македонија. Џамијата се наоѓа во составот на Штипското муфтиство. Џамијата е посветена на Дуди Ханум, која дала средства за изградба на џамијата.

Во текот на 2014 година било од темел срушено минарето на џамијата. Таква одлука донел џамискиот одбор откако било констатирано дека тоа е оштетено и постои можност од рушење[1]. По ова, започнала донација за изградба на ново минаре.

Наводи[уреди | уреди извор]