Џамија (Радово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Радово
Radovo mosque (1).jpg
Основни податоци
МестоРадово, Општина Босилово
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Духовно-организациски статусво рушевини
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска архитектура
Особености
Минариња1
Материјаликамен
тула

Радовската џамијамуслимански објект кој се наоѓа во селото Радово, Општина Босилово.

Објектот бил изграден по доаѓањето на Османлиите на овие простори и како активен храм се задржал до нивното иселување по крајот на Балканските војни. Денеска муслиманскиот храм е во рушевини, освен едното минаре.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]