Крушите (Руљак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крушите
археолошко наоѓалиште
Крушите is located in Македонија
Крушите
Местоположба на Крушите во Македонија
Местоположба 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Основни податоци
Место Руљак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крушитеархеолошко наоѓалиште во штипското село Руљак. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На околу 5-6 км југоисточно од селото во нивата на еден жител се наоѓаат остатоци од градежен материјал. Сопственикот открил и раскопал повеќе темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 437. ISBN 9989649286.