Герен (Батање)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герен is located in Македонија
Герен
Местоположба на Герен во Македонија
Местоположба 41°49′18″N 22°10′42″E / 41.82167° СГШ; 22.17833° ИГД / 41.82167; 22.17833Координати: 41°49′18″N 22°10′42″E / 41.82167° СГШ; 22.17833° ИГД / 41.82167; 22.17833
Основни податоци
Место Батање
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб


Период римско време
Портал „Археологија“

Геренгроб од римско време. На источниот крај од селото Батање, во долот наречен Герен, кој се наоѓа под ридот Кала, во 1947 година Т. Анушев, копајќи камен, открил надгробна плоча од гранит, висока 1,40 метри, широка 0,40 метри и дебела 0,10 метри, човечки коски и обработен камен кои, според описот, личи на капак од урна. Во горниот дел на плочата има едукула во која релјефно се претставени две возрасни и една детска фигура, доста лошо зачувани, а под неа има натписно поле со врежан старогрчки натпис во пет реда. Плочата се наоѓа во куќата на Анушев.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069