Кадин Рид (Козјак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кадин Рид
археолошко наоѓалиште
Кадин Рид is located in Македонија
Кадин Рид
Местоположба на Кадин Рид во Македонија
Местоположба 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389Координати: 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389
Основни податоци
Место Козјак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Кадин Рид археолошко наоѓалиште во штипското село Козјак. Наоѓалиштето претставува осамен објект од римско време [1],[2].

Под селото, од левата страна на Козјачка Река, близу до полскиот пат кон селото Карбинци и кон наоѓалиштето Ханче има мало ритче на кое се наоѓаат остатоци од темели ѕидани од кршен камен и варов малтер, од мал објект кој личи на фортификацијакула. Според исказите на селаните, биле ископани питоси, тули и метални предмети.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип