Бела Земја (Долно Трогерци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Земја is located in Македонија
Бела Земја
Местоположба на Бела Земја во Македонија
Местоположба 41°50′17″N 22°10′22″E / 41.83806° СГШ; 22.17278° ИГД / 41.83806; 22.17278Координати: 41°50′17″N 22°10′22″E / 41.83806° СГШ; 22.17278° ИГД / 41.83806; 22.17278
Основни податоци
Место Долно Трогерци
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бела Земјаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долно Трогерци, Општина Карбинци. Претставува населба од доцноантичко време.

Се наоѓа во подножјето на ридот Киово, кој се издига близу до селото, од западната страна. Во нивата на Стојан Кузев се забележуваат фрагменти од тегули, а според информациите од сопственикот, со орање биле вадени камења и тули од темели на ѕидови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 435. ISBN 9989-649-28-6.