Авлиите (Руљак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авлиите is located in Македонија
Авлиите
Местоположба на Авлиите во Македонија
Местоположба 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Основни податоци
Место Руљак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Авлиитеархеолошко наоѓалиште во штипското село Руљак. Претставува доцноантичка некропола. На работ на селото, од источната страна има стрмна ридска падина со обработлива нива во која биле откриени гробови без конструкции, со инхумирани покојници. Во некои од нив имало сребрени предмети, со можност да биле накит, кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 437. ISBN 9989649286.