Долно Трогерци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Трогерци
Долно Трогерци is located in Македонија
Долно Трогерци
Местоположба на Долно Трогерци во Македонија
Општина Карбинци
Население 4 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 521 м
Долно Трогерци на општинската карта
Долно Трогерци во Општина Карбинци.svg

Атарот на Долно Трогерци во рамките на општината


Долно Трогерци — село во Општина Карбинци, во околината Штип.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век, селото било дел од Штипската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Долно Трогерци живееле 186 жители, сите Македонци.[1]

Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 184 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 4 жители, Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 186[1] 184[2] 332 277 232 89 23 11 6 4

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во изборното место бр. 1337 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на поранешно основното училиште на селото Долни Балван.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 36 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.230.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 6 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]