Богослов Камен (Горни Балван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°50′31″N 22°11′57″E / 41.84194° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.84194; 22.19917Координати: 41°50′31″N 22°11′57″E / 41.84194° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.84194; 22.19917
Основни податоци
Место Горни Балван
Општина Карбинци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиште или Богослов Каменархеолошко наоѓалиште во штипското село Горни Балван. На оддалеченост од околу 1 километар источно од селото, на висорамнинката на Богослов Камен се забележуваат дислоцирани камења и голем број ситни парчиња од тули и тегули од мало утврдување, особено видливи околу подигнатата противградобијна станица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 430, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069