Нива на Стојко Тодоров (Козјак)

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија |име=

Нива на Стојко Тодоров
археолошко наоѓалиште
Нива на Стојко Тодоров is located in Македонија
Нива на Стојко Тодоров
Местоположба на Нива на Стојко Тодоров во Македонија
Местоположба 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389Координати: 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389
Основни податоци
Место Козјак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Нива на Стојко Тодоров археолошко наоѓалиште во штипското село Козјак. Наоѓалиштето претставува објект од римско време [1],[2].

На 400 м југоисточно од селото се наоѓа нивата на Стојко Тодоров која лежи на самиот десен брег на Козјачка Река. Во 1965 година, со земјоделските работи е откриена мала скулптурална претстава на тројна Хеката, изработена од бел ситнозрнест мермер. Подоцна, во 1967 година, Музејот од Штип извршил мало пробно ископување. Во сонда долга 10 м и широка 2 м биле откриени делови од темели на објект, ѕидани од речен камен и кал, зачувани со 2 до 3 реда ѕидарија. Освен фрагменти од керамички садови, биле најдени неколку монети од времето на Константин. Објектот му припаѓа на комплексот на античкиот град Баргала.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип