Ниви на Веселин Јованов (Црвулево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниви на Веселин Јованов
археолошко наоѓалиште
Ниви на Веселин Јованов is located in Македонија
Ниви на Веселин Јованов
Местоположба на Ниви на Веселин Јованов во Македонија
Местоположба 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528Координати: 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528
Основни податоци
Место Црвулево
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ниви на Веселин Јовановархеолошко наоѓалиште во селото Црвулево општина Карбинци. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. Се наоѓа на северниот крај на селото, околу куќата на сопственикот на нивите, изградена во шеесеттите години. Со орањето на површината бил исфрлен градежен материјал од темели на повеќе објекти, фрагменти од питоси, тегули и керамички садови. Најдена е и една мала апликација со претстава на женско лице опкружено со долги завиткани кадрици, изработена во керамика. Наодот се чува во Заводот и музеј во Штип.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 444, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069