Турски Гробишта (Козјак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турски Гробишта
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389Координати: 41°48′30″N 22°16′26″E / 41.80833° СГШ; 22.27389° ИГД / 41.80833; 22.27389
Основни податоци
Место Козјак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Турски Гробишта археолошко наоѓалиште во штипското село Козјак. Наоѓалиштето претставува објект од римско време [1],[2].

Се наоѓа на излезот од селото, од левата страна на патот за Радање, во нивата на Фердо и Блаже Митеви и Дане Иванов. Со земјоделските работи биле наоѓани темели од ѕидови, поставени во различни правци, ѕидани од речен камен и кал, а покрај нив саѓи, парчиња од тегули, имбрекси и садови со една или две држалки работени на колце, по боја сивокафеави и црвеникави. Наодите им припаѓаат на станбени објекти од комплексот на античкиот град Баргала, Иван Микулчиќ ги поврзува со старохристијанска црква.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип