Кула (Црвулево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528Координати: 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528
Основни податоци
Место Црвулево
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во селото Црвулево општина Карбинци. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика. На 1,5 км југоисточно од селото, на левата страна на [[Руљачка Река има мала височинка, дел од расклоненијата на Плачковица. На неа има две тераси поставени една под друга. На првата, која има неправилен елипсовиден облик, со димензии од 70 × 30 м, се забележуваат остатоци од темели на бедем, распоредени по нејзините рабови. Втората е поголема, со димензии од 100 × 40 м, и на неа има фрагменти од керамички садови работени на колце, питоси, тегули и друг градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 444, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069