Крст (Голем Габер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крст


Местоположба 41°48′00″N 22°18′00″E / 41.80000° СГШ; 22.30000° ИГД / 41.80000; 22.30000Координати: 41°48′00″N 22°18′00″E / 41.80000° СГШ; 22.30000° ИГД / 41.80000; 22.30000
Основни податоци
Место Голем Габер
Општина Карбинци
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крст — некропола од доцноантичко време. На 800 метри западно од селото Голем Габер, помеѓу ридовите Крсбаир и Батаклак, во нивите на Исмаил Ибраимов, пред околу 60 години со орањето биле откриени гробови ѕидани од тули, покриени со монолитни камени плочи, во кои скелетите биле добро зачувани, а имало и разни сатчиња. Денес на површината се забележуваат поголеми парчиња од плочи, тегули и тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Јумруташ — утврдување од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069