Голо Брдо (Руљак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голо Брдо is located in Македонија
Голо Брдо
Местоположба на Голо Брдо во Македонија
Местоположба 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Основни податоци
Место Руљак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Голо Брдоархеолошко наоѓалиште во штипското село Руљак. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. Јужно од селото, близу до атарот на селото Црвулево, во нивата на еден жител биле вадени камен и градежни тули од темели на градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 437. ISBN 9989649286.