Прејди на содржината

Руљак

Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Руљак

Поглед на селото

Руљак во рамките на Македонија
Руљак
Местоположба на Руљак во Македонија
Руљак на карта

Карта

Координати 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Регион  Источен
Општина  Карбинци
Население 4 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2207
Повик. бр. 032
Шифра на КО 30049
Надм. вис. 580 м
Руљак на општинската карта

Атарот на Руљак во рамките на општината
Руљак на Ризницата

Руљак — мало село во Општина Карбинци, сместено во околината на градот Штип.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Коренот на името на селото доаѓа од „тече“ или „река“ (Руљ или Ру), додека суфиксот -ак има значење на „место каде што се наоѓа“.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ова село се наоѓа во повисокиот југоисточен дел на територијата на Општина Карбинци, во средното сливно подрачје на реката Брегалница.[3] Селото е ридско, на надморска височина од 580 метри.[3]

Селото се наоѓа во подножјето на планината Плачковица, а до него земјен пат во лоша состојба од соседното село Црвулево.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век, Руљак било село во Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Атарот зафаќа простор од 7,8 км2. На него преовладуваат пасиштата на површина од 461 хектар, на обработливото земјиште отпаѓаат 171 хектар, а на шумите 119 хектари.[3]

Селото, во основа, има полјоделско-сточарска функција.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948234—    
1953284+21.4%
196187−69.4%
1971102+17.2%
198137−63.7%
ГодинаНас.±%
199112−67.6%
199412+0.0%
20022−83.3%
20214+100.0%

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото имало 155 жители, сите Турци.[4] Според Димитар Гаџанов, во 1916 година во селото живееле 171 жител, сите Турци.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Турци.[6]

До 1953 година селото било чисто турско село, но подоцна турското население во целост се иселува, а на нивно место доаѓаат македонски семејства.

Селото е мало, во фаза на наполно раселување, населено со македонско население. Така, во 1961 година селото имало 87, а во 1994 година само 12 жители.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Руљак живееле само 2 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 4 жители, од кои 2 Македонци и 2 лица без податоци.[8]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 155 234 284 87 102 37 12 12 2 4
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[9]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[10]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]


Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Карбинци, која била една од ретките општини кои не биле променети по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото исто така се наоѓало во Општина Карбинци.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Штип. Селото припаѓало на некогашната општина Штип во периодот од 1955 до 1965 година.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Карбинци, во која покрај селото Руљак, се наоѓале и селата Аргулица, Бурилчево, Караорман, Карбинци, Козјак, Кучичино, Припечани, Таринци и Црвулево. Селото било дел од некогашната Општина Аргулица во периодот 1950-1952, во која влегувале селата Аргулица, Бурилчево, Карбинци, Козјак, Кучичино, Припечани, Руљак и Црвулево.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото се наоѓа избирачкото место бр. 2323 според Државната изборна комисија, сместено во простории на приватна куќа. Во избирачкото место се опфатени селата Припечани и Руљак.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 19 гласачи.[14]

На парламентарните избори во 2020 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 20 гласачи.[15]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[16]
Цркви
Реки

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Иванова, Олга (2014). Речник на имињата на населените места во Р Македонија. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 127.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 263. Посетено на 16 февруари 2021.
 4. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 226.
 5. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 240.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 16 февруари 2021.
 8. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 9. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 10. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 11. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 12. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 13. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 16 февруари 2021.
 14. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 15. „Предвремени избори за пратеници 2020“. Архивирано од изворникот на 2020-07-15. Посетено на 16 февруари 2021.
 16. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 439. ISBN 9989-649-28-6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]