Лозја (Горни Балван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозја is located in Македонија
Лозја
Местоположба на Лозја во Македонија
Местоположба 41°50′31″N 22°11′57″E / 41.84194° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.84194; 22.19917Координати: 41°50′31″N 22°11′57″E / 41.84194° СГШ; 22.19917° ИГД / 41.84194; 22.19917
Основни податоци
Место Горни Балван
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Лозјаархеолошко наоѓалиште во штипското село Горни Балван. Наоѓалиштето претставува осамен наод од градиште од бронзено време [1][2]. Од старите лозови насади што се наоѓаат на границата со атарот на Долни Балван потекнува масивна секира од базалтен камен, која, според начинот на обработката, е определена како бронзеновременска. Секирата се чува во Завод и музеј (Штип).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип