Батулица (Црвулево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Батулица is located in Македонија
Батулица
Местоположба на Батулица во Македонија
Местоположба 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528Координати: 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528
Основни податоци
Место Црвулево
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Батулицаархеолошко наоѓалиште во селото Црвулево општина Карбинци. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време. На околу 1 км североисточно од селото, во 1968 година, припоправките на стара чешма, на падините на едно од ритчињата околу неа е најдена мермерна плоча со димензии од 44 × 33 × 7,5 см. Во горниот дел над рамката има тимпанон а под него претстави на Асклепиј, Хигија и Телесфор, убаво обработени во барелјеф. На долната рамка има старогрчки натпис со името на дедикантот Сервелиос Леивера. Присуството на плочата упатува на можно постоење на лековит извор. Наодот се чува во Заводот и музеј во Штип.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 444, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069