Црква Св. Дух (Горно Трогерци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св. Дух
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Дух is located in Македонија
Црква Св. Дух
Местоположба на Црква Св. Дух во Македонија
Местоположба 41°51′27″N 22°9′58″E / 41.85750° СГШ; 22.16611° ИГД / 41.85750; 22.16611Координати: 41°51′27″N 22°9′58″E / 41.85750° СГШ; 22.16611° ИГД / 41.85750; 22.16611
Основни податоци
Место Горно Трогерци
Општина Карбинци
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црква Св. Дух — осамен наод од доцноантичко време кај селото Горно Трогерци во општина Карбинци. Од двете страни на главниот влез во селската црква се вградени столбови од кои едниот има добро изработени торуси. Не се знае од кое место биле донесени столбовите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 432. ISBN 9989649286.