Градиште (Руљак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028Координати: 41°48′10″N 22°19′49″E / 41.80278° СГШ; 22.33028° ИГД / 41.80278; 22.33028
Основни податоци
Место Руљак
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Руљак. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На една мала рамнина што се наоѓа на 1,5 км западно од селото, на левата страна на Руљачка Река се забележуваат темели од ѕидови ѕидани од кршен камен и варов малтер, широки половина метар. Димензиите на основата на градбата изнесуваат 6,50 м на 3 м, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 437. ISBN 9989649286.