Градиште (Горно Трогерци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°51′27″N 22°9′58″E / 41.85750° СГШ; 22.16611° ИГД / 41.85750; 22.16611Координати: 41°51′27″N 22°9′58″E / 41.85750° СГШ; 22.16611° ИГД / 41.85750; 22.16611
Основни податоци
Место Горно Трогерци
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеутврдување од доцноантичко време кај селото Горно Трогерци во општина Карбинци. На северниот крај од селото постепено се издига висок рид со заоблен врв од кој се шири поглед кон Овче Поле на едната страна и Злетовска Река на другата. Според кажувањето на селаните, до скоро време на висорамнинката имало остатоци од темели на широки ѕидови. Денес на површината се забележуваат парчиња од дебели тули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 432. ISBN 9989649286.