Јумруташ (Голем Габер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јумруташ is located in Македонија
Јумруташ
Местоположба на Јумруташ во Македонија
Местоположба 41°48′00″N 22°18′00″E / 41.80000° СГШ; 22.30000° ИГД / 41.80000; 22.30000Координати: 41°48′00″N 22°18′00″E / 41.80000° СГШ; 22.30000° ИГД / 41.80000; 22.30000
Основни податоци
Место Голем Габер
Општина Карбинци
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јумруташ — утврдување од доцноантичко време. Претставува висок рид што се издига над местото Крст во селото Голем Габер. На врвот има висорамнинка со површина од околу 30 декара. Според кажувањето на Таир Демир и Анифи Бекиров, пред повеќе децении постоеле остатоци од ѕидови, кои го опкружувале целото плато, а во 1912/13 година бил откопан голем питос. Денес на површината се забележуваат само помали грамади од камења и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Крст — некропола од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069