Говедарски Пат (Црвулево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Говедарски Пат
археолошко наоѓалиште
Говедарски Пат is located in Македонија
Говедарски Пат
Местоположба на Говедарски Пат во Македонија
Местоположба 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528Координати: 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528
Основни податоци
Место Црвулево
Општина Карбинци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Говедарски Патархеолошко наоѓалиште во селото Црвулево општина Карбинци. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцната антика. На 400 м североисточно од селото, од десната страна на Руљачка Река има зарамнета тераса. Во нивата на Ц. Карајанов во 1976 година е откриена и истражена гробница со голем број гробни прилози од керамика, коска, стакло и метал, од III-IV век. Околу неа на површината има остатоци од градежен материјал [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 444, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069