Козјачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Козјачка Река
Кучишка Река
Коџа Дере
Козјачка Река.jpg
Реката покрај црквата „Св. Ѓорѓи“ во Горен Козјак
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Karbinci Municipality.svg Карбинци
СелаКучица, Козјак, Карбинци
Физички особености
Устие 
 • место
Брегалница кај Карбинци
 • координати
41°49′13″N 22°13′35″E / 41.82028° СГШ; 22.22639° ИГД / 41.82028; 22.22639Координати: 41°49′13″N 22°13′35″E / 41.82028° СГШ; 22.22639° ИГД / 41.82028; 22.22639
Големина на сливот59,24 км2
Особености на сливот
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море


Козјачка Река (во горниот тек позната како Кучишка Река или Коџа Дере) — река во Македонија, североисточно од градот Штип.[1]

Реката поминува низ селата Кучица, Козјак, Карбинци.

Именување[уреди | уреди извор]

Во горниот тек реката е позната и под имињата Кучишка Река или Коџа Дере.[2]

Тек[уреди | уреди извор]

Козјачка Река се наоѓа на планината Плачковица, настанувајќи кај селото Кучица, кога на едно место се влева непостојан водотек и реката Вртешка.[1]

Реката се влева во реката Брегалница кај селото Карбинци. Има сливно подрачје од 59,24 км2.[1]

Брана[уреди | уреди извор]

На реката била најавена изградба на брана во 2016 година по проект од 1994 година, но таа не е започната.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 37. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 39. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. „Брана Баргала ќе ги регулира водотеците во Карбинско“. Зелена Берза. 2016-01-31. Посетено на 2021-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]