НБА 2009/10 сезона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2009/10 НБА сезона
Лига НБА
Спорт Кошарка
Временски период 27 октомври 2009 - 14 април 2010
ТВ Партнер/и ABC, TNT, ESPN, NBA TV
Драфт
Топ пик на драфтот Блејк Грифин
Драфтуван од ЛА Клиперс
Регуларна сезона
Најдобар стрелец Кевин Дурант (Оклахома Сити)
Плејоф
Финале
НБА сезони

← 2008/09

2010/11 →

2009/10 НБА сезоната ќе биде 64тата сезона на НБА. 1.230те натпревари во регуларната сезона, дносно 82 натпревари за секој од 30-те тима, ќе започнат во вторник,27 октомври 2009, а ќе завршат во среда,14 април 2010.

2009 НБА драфтот се одржа на 25 јуни 2009, а прв пик беше Блејк Грифин, драфтуван од ЛА Клиpерс.[1] Далас Маверикс ќе биде домаќин на 59-тиот Ал Старот во Каубој Стадионот во Арлингтон, Тексас на 14 февруари 2010.[2]

За втор пат во историјата на НБА плеј-офот, сите осум тимови од Западната Конференција имаа 50 или повеќе победи, а разликата помеѓу #1 носител и #8 носител во Западната Конференција беше само 7 победи. Двата настани се случија за прв пат во 2008.

Најдобар скор имаше Кливленд Кавалиерс со 61 победа, но ова и воедно беше најнискиот најдобар рекорд во НБА сезона после Индијана Пејсерс, која исто така победи 61 меч во 2003-04.[3]


Трансфери[уреди | уреди извор]

Главни трансфери:
Размени:

Потпишувања:[10][11]

Обновувања на договорите:[10][11]

Промени на тренерот[уреди | уреди извор]

Промени на тренерот
Предсезонски
Тим 2008–09 тренер 2009–10 тренер
Вашингтон Визардс Ед Трапскот Флип Саундерс
Сакраменто Кингс Кени Нат Пол Вестфал
Филаделфија Севентисиксерс Тони ДиЛео Еди Џордан
Минесота Тимбервулфс КевинМекХејл Курт Рамбис
Детроит Пистонс Мајкл Кери Џон Кустер
Сезонски
Тим Претходен тренер Нов тренер
Њу Орлеанс Хорнетс Бајрон Скот Џеф Боуер
Њу Џерси Нетс Лоренс Франк Том Барис
Том Барис Кики Вандевеге
Лос Анџелес Клиперс Мајк Данливи Ким Хјуз

Предсезонски[уреди | уреди извор]

Сезонски[уреди | уреди извор]

 • На 12 ноември, Њу Орлеанс Хорнетс го отпуштија Бајрон Скот како тренер, заменувајчи го со генералниот менаџер Јеф Боуер.[21]
 • На 29 ноември, Њу Џерси Нетс го отпуштија Лоренс Франк како тренер , итно заменувајќи го со тренерот асистент Том Барис.[22]
 • На 1 декември, Њу Џерси НЕтс го назнација генералниот менаџер Кики Вандевеге како тренер, заменувајќи го Том Барис, кој го водеше тимот само 2 натпревари после отпуштањето на Лоренс Франк.[23]
 • На 4 февруари, тренерот на Лос Анџелес Клиперс Мајк Данливи се откажа од тренерските должности. Тој беше назначен за генерален менаџер на тимот(подоцна отпуштен на 9 март). Тренерот асистент Ким Хјуз беше итно назначен за тренер.[24]

Важни настани[уреди | уреди извор]

Јуни

 • На 10 јуни, Ранди Смит, НБА Ол-Стар МВП почина на 60 години.[25]
 • На 25 јуни, беше одржан 2009 НБА Драфтот во Медисон Сквер Гарден, Њу Јорк. Брејк Грифин беше првиот пик, одбран од Лос Анџелес Клиперс..[1]

Јули

 • На 7 јули, НБА изјави дека салари капот за оваа сезона же биде $57.70 милиони и ќе стапи насила од 8 јули.[26]

Септември

 • На 1 семптември, пет годишниот договор помеѓу НБА и судиите истече. Двете страни не постигнаа договор за пред-сезоната, резултирајќи со заклучување на НБРА (Национална Кошаркарска Судиска Асоцијација) кое започна на 18 семтември.[27][28]
 • На 5 семтември, три пати НБА шампионот Брус Боуен се пензиниран после 12 сезони во НБА, на возраст од 38.[29]
 • На 11 семтември, ко-сопственикот на Шарлот Бобкетс, Вилијам Бек почина во авионска несреќа, на возрасѕт од 49.[30]
 • На 11 семтември, НБА легендите Мајкл Џордан, Џон Стоктон и Дејвид Робинсон заедно со тренерот на Јута Џез, Џери Слоан беа претставени во Кошаркарската Хала на Славните.[31]
 • На 16 септември, ко-сопственикот на Индијана Пејсерс, Мелвин Сајмон почина на возраст од 82 години.[32]
 • На 24 семтември, Микаел Прокхоров, најбогатиот Русин, според Форбс, постигна договор да стане главен сопственик на Нетси и да ја финансира речиси половина од изградбата на новата арена на Нетс.[33]
 • На 30 септември, НБА издаде наредба Твитер и други социјални сајтови да забранат играчите, тренерите и другиот кошаркарски персонал да ги користат за време на натпреварите..[34]

Октомври

 • На 1 октомври, пред-сезоната започна, а судиите беа заменети со судиите од Женската НБА и од младинската НБА поради заклучувањето на НБРА.[35] Ова се забележа по прв пат после сезоната 1995-96.[36]
 • На 2 октомври, Бордот на гувернери од НБА дозволи пораширена употреба на забавени снимки, започнувајжи оваа сезона за да се забранат оштетувања во врска со дозволените 24 секунди за шут за време на натпреварите, и да се утврди, за време на двете последните минути и продолженијата, дали играчот ја допрел топката, пред да излезе надвор од теренот.[37]
 • на 8 октомври, НБА ја изигра својот прв натпревар во Тајпеј. Пред-сезонскиот натпревар помеѓу Индијана Пејсерс и Денвер Нагетс беше изигран во Тајпеј Арената. Тајпеј стана седмиот азиски град, кој е домаќин на НБА натпревар, после Пекинг, Гангџоу, Макао, Шангај, Токио и Јокохама.[38][39]
 • На 9 октомври, Марвин Фишман, еден од првичните сопственици на Милвоки Бакс, почина на 84 години.[40]
 • На 23 октомври, НБА и судиите изјавија дека потпишале двегодишен договор за следните 2 сезони, со што заврши заклучувањето на НБРА.[41][42]
 • На 27 октомври, регуларната сезона започна со рекордни 83 интернационалци на отварачката ноќ, изеднувајќи го рекордот од 2006-07. Израелецот Омри Каспи, швеѓанецот Џонас Џеребко и танзаниецот Хашим Табит ги претставуваа нивните држави за прв пат во НБА.[43] На отворачката ноќ беше поставен друг рекорд, каде што во тимовите имаше со поранешни 63 поранешни играчи од НБА младинската лига во 29 НБА тимови.[44]

Ноември

Декември

 • На 2 декември, Ален Ајверсон се врати од неговата пензија и се согласи да игра за Филаделфија Севентисиксерс, тимот каде што го направи своето деби пред 13 години.[49]

Јануари

 • На 6 јануари, гардот на Вашингтон Визардс Џилберт Аренас беше суспендиран на неодредено време се до понатамошни истраги поради недозволено носење на оружје во соблекувајната на Визардс. Репортерите изјавија дека Аренас носел оружје порад расправите со соиграчот Џаравис Критентон завреме на коцкање.[50] Аренас подоцна беше обвинет за носење оружје без лиценца и подоцна беше парично казнет.[51][52]
 • На 9 јануари, гардот на Детроит Пистонс, Бен Гордон го постигна 10 милионитот кош во историјата на НБА.[53]
 • На 27 јануари, НБА го суспендира гардот на Вашингтон Визардс Џилберт Аренас и Џаварис Критентон за остатокот од сезоната. Двајцата Аренас и Критентон носеа оружје во соблекувајната на Визардс во Веризон Центарот, казната за двајцата е донесена според правилата на лигата и на градот за забрането поседување оружје без дозвола. Пред неколку дена, Критентон беше обвинет за поседување на оружје без лиценца.[54]


Февруари

 • На 3 февруару, Дик МекГуир од Халата на Славните почина од природни причини на 84 години.[55]

2010 НБА Ол-Стар пауза
2010 НБА Ол-Старот се одржа во Каубој Стадинот, во Тексас, на 14 февруари 2010, каде Истокот побееди со минимална разлика, 141-139, а играчот на Мајами Хит, Двејн Вејд беше назначен за МВП. На натпреварот имаше најголема посетеност на сите времиња од 108,713 гледачи. За време на НБА Ол-Старот Викендот, Нејт Робинсон од Њу Јорк Никс го освои натпреварот во забивањеза трет пат во неговата кариера; Кевин Дурант, го освои воведниот натпревар, победувајжи го НБА H–O–R–S–E натпреварувањето; Пол Пирс од Бостон Селтикс го победи Стефен Кари во тајбрејкот за да го освои натпреварот во тројки. Стив Неш го освои натпреварот во вештини.


 • На 27 февруари, пет пати Ол-старот Карл Браун почина од природни причини на 82 години.[56]
 • На 27 февруари, Мајкл Џордан постигна договор за да стане главен сопственик на Бобкетс. Џорданбеше ко-сопственик на Бобкетс со одлуката во 2006.[57]


Март

 • На 9 март, Мајк Данливи беше отпуштен од местото Генерален Менаџер на Клиперс.[58]
 • На 13 март, Вашингтон Визардс станаа првиот тим по 10 години кој изиграл 3 натпревари во три последователни ноќи. Овој распоред беше предизвикан од февруарската снежна виулица, поради која натпреварот со Атланта Хокс се презакажа.[59]


Април

 • На 5 април, Кошаркарската Хала на Славните објави дека во 2010 во своите редови ќе ги прими поранешните играчи на НБА, Денис Џонсон, Гас Џонсон, Карл Мелоун и Скоти Пипен на церемонијта која ќе се одржи на 13 Август. Сопственикот на Лос Анџелес Лејкер, Џери Бас беше примен помеѓу соработниците во Кошаркарската Хала на Славните. Национален кошаркарски тим на САД, кој освои златен медал на 1992 Летни Олимписки игри беше примен во Кошаркарската Хала на Славните во категоријата Тимови. Тимот именуван "Дрим Тим", беше првиот тим составен од НБА игачи. Пред промената на правилата во ФИБА во 1989, НБА играчите немаа дозвола да играат на меѓународни кошаркарски турнири [60]
 • На 12 април, Њу Џерси Нетс го изиграа последниот нивни натпревар во Изод Центарот, каде што изгубија со 105–95 од Шарлот Бобкетс. Нетси, кои од 1981 играа во Изод Центарот сега ќе треба да се преселат во Пруденшл Центарот во следните 2 сезони, се до нивното конечно преселување во Барклајс Центарот во Бруклин, Њу Јорк во 2012.[61]
 • На 14 април, Орландо Меџик го изиграа својот последен натпревар во Емвеј Арената, на кој победи со 125–111, против Филаделфија Севентисиксерс. Магичните, кои играаво Емвеј Арената од нивната прв сезона во НБА, ќе се преместат во Емвеј Центарот во следната сезона .[62]

Подобрени рекорди[уреди | уреди извор]

Индивидуални

 • 14 ноември: НБА рекорд. Рукито на Милвоки Бакс, Брендон Џенингс постигн 55 поени, подобрувајќи го рекордот на Бакс, за најмногу поени постигнати од руки, поставен од Карим Абдул-Џабар на 21 февруари 1970 за 4 поени. Тој исто така стана најмладиот играч во НБА кој постигнал над 50 коша во еден натпревар. Тој само за 2 поени не го подобри тимскиот рекорд за поени, поставен од Мајкл Рид на 11 ноември, 2006. Тој исто така за 3 поени не го подобри лига рекордот за најмногу поени од руки, поставен дав пати од Вилт Чембрлент..[65][66]
 • 25 ноември: НБА рекорд. Гардот на Далас Маверикс, Џејсон Кид стана втор најдобар асистент на сите времиња во НБА. Кид направи 7 асистенции за да има вкупно 10 337 асистенции, престигнувајжи го Марк Џексон, кој има 10 334.[67]
 • 2 декември: Тимски рекорд на Кливленд Кавалиерс. Центарот Жидринас Иглаускас го изигра својот 724-ти натпревар со Кавалиерс за да го постави тимскиот рекод за најмногу изиграни натпревари. Тој го подобри минатиот рекорд од 723, кој го дрќеше Дени Фери.[68]
 • 2 јануари: Тимски рекорд на Оклахома Сити Тандер. Форвардот Кевин Дјурант постигна повеќе од 30 коша во седум последователни натпревари, подобрувајќи го тимскиот рекорд, поставен од Спенсер Хејвуд во јануари 1972.[69][70]
 • 3 јануари: Тимски рекорд на Торонто Рапторс. Форвардот Крис Бош стана лидер во најмногу поени кај Раптор, престигнувајќи го Винс Картер, кој имаше 9 420 поени. Бош постигна 22 коша за да има вкупно 9 429 поени[72]
 • 13 јануари: Тимски рекорд на Минесота Тимбервулфс. Центарот Ал Џеферсон постави тимски рекорд во најмногу скока во еден меч во поразот од Хјустон после 3 продолженија.[75]
 • 16 јануари: Тимски рекорд на Мајами Хит. Гардот Двејн Вејд стана лидер во асистенции кај Хит, престигнувајжи го Тим Хардавеј, кој има 2867 асистенции.[76]
 • 1 февруари: Тимски рекорд на Лос Анџелес Лејкерс. Гардот Коби Брајант стана лидер во најмногу коша кај Лејкерси, престигнувајќи го Џери Смит, кој има 25 192 поени.[78] Брајант постигна 44 коша за да има вкупно 25 209 поени и да стане 14 на листата со најмногу поени во кариерата.[79]
 • 2 февруари: НБА рекорд. Форвардот на Атланта Хокс, Џош Смит стана најмладиот играч, кој направил 1 000 блокади во кариерата.[80]
 • 5 март: Тимски рекорд на Кливленд Кавалиерс. Форвардот ЛеБрон Џејмс стана тимски лидер на сите времиња во најмногу изиграни минути со 21 573 во натпреварот против Детроит Пистонс, surpassing previous franchise leader Žydrūnas Ilgauskas.[83]
 • 17 март: Тимски рекорд на Торонто Рапторс. Форвардот Крис Бош стана првиот од Рапторси кој постигнал 10 000 поени.[85]

Тимски

 • 2 декември: Најлош старт без победа. Њу Џерси Нетс не успеаа да ја прекинат нивната серија од 18 порази од почетокот на сезоната. Со ова направија рекорд на сите времиња со најлош старт без победа. Нетс го подобрија стариот рекорд од 17 натпреври, поставен од Мајами во 1988-89, во нивната прва сезона во НБА и од Лос Анџелес Клиперс во 1998-99, вбројувајжи го и после отклучувањето на НБА.[88]
 • 17 декеври: Најмногу обиди за тројка во едно полувреме. Њу Јорк Никс направија 29 обиди за тројка во првото полувреме во натпреварот против Чикаго Булс, поставувајќи нов НБА рекорд за најмногу обиди за тројка во едно полувреме.[89]
 • 21 декември: Победа после најголема негатива. Сакраменто Кингс успаа да ги победат Чикаго Булс после негативата од 35 поени. Ова е победа после втората најголема негатива во историјата на НБА. Резултатот беше Сакраменто 44, Чикааго 78 со останати 8:50 во третата четвртина, каде Кингс со серија од 58-19 успеаа да победат во регуларниот тек на натпреварот. Конечниот резултат беше Сакраменто 102, Чикаго 98. НБа рекордот за ова е поставен на 27 ноември, 1996, кога Јутља Џез ги победија Денвер Нагетс после 36 поени негатива во регуларниот тек на натпреварот со резултат Јута 107, Денвер 103. Џез тоа го направијана домашен терен, а додека Кингс на гостински терен.[90]
 • 23 декември: Најмалку поени постигнати во продолжение. Сакраменто Кингс не успеаа да постигнат кош во продолжението во мечот против Кливленд Кавалиерс, станувајќи деветиот тим во историјата на НБА, кој не постигнал кош во продолжението.[се бара извор]
 • 13 јануари: Првиот тим кој направил 3 000 победи. Лос Анџелес Лејкерс ги победија Далас Маверикс во Далас за да ја направат нивната 3 000-та победа во регуларните сезони. Лејкерс станаа првата екипа која има 3 000 поени во нејзиното постоење.[92]
 • 23 јануари: Најлош старт со 3 победи. Њу Џерси Нетс станаа третиот тим во историјата на НБА, кој изгубил 40 од 43 натпревари, изедначувајќи се со Далас Маверикс во 1993-94 и Денвер Нагетс во 1997-98.[се бара извор]
 • 24 јануари: Победа со најголема разлика во тимската историја. Далас Маверикс ги победија Њујорк Никс со 128–78 во Медисон Сквер Гарден. Разликата од 50 поени е најгома разлика во тимската историја. За Никс ова е најлош домашен, а втор најлош пораз во тимската историја.[93][94]
 • 31 јануари: Најмногу тројки во една четвртина. Кливленд Кавалиерс постигнаа 11 тројки во првата четвртина во натпреварот против Лос Анџелес Клиперс. Со тоа го изедначија НБА рекордот, поставен од Милвоки Бакс против Феникс Санс на 28 март 2006.
 • 6 март: Најмногу обиди за 3 поени без да се погоди ниеден. Њу Јорк Никс се обидеа 18 пати за 3 поени без да се погоди ниедна во натпреварот против Њу Џерси Нетс. Со ова го надминаа лигашкиот рекорд од 16 поставен од Вашингтон Визардс на 2 ноември 2007.[95]
 • 22 март: Најлош старт после 70 натпревари. Њу Џерси Нетс станаа вториот тим во историјата на НБА кој изгубил 63 од првите 70 натпревари, приклучувајќи му се Далас Мавериск во 1992-93.

Табела[уреди | уреди извор]

По дивизии[уреди | уреди извор]

Источна дивизија[уреди | уреди извор]

Атланска дивизија Поб. Заг. Поб% ПЗ Дом. Гос. Див. Нат.
y-Бостон Селтикс 48 29 .623 24–15 24–14 12–3 77
Торонто Рапторс 38 39 .494 10.0 24–14 14–25 10–4 77
e-Њујорк Никс 28 49 .364 20.0 17–22 11–27 6–9 77
e-Филаделфија 76ерс 26 51 .338 22.0 12–27 14–24 7–9 77
e-Њу Џерси Нетс 11 66 .143 37.5 7–32 4–34 3–13 77
Централна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див. Нат.
c-Кливленд Кавалиерс 61 17 .782 35–4 26–13 12–2 78
x-Милвоки Бакс 43 34 .558 17.5 27–11 16–23 9–6 77
Чикаго Булс 37 40 .481 23.5 22–17 15–23 9–6 77
e-Индијана Пејсерс 29 48 .377 31.5 21–17 8–31 5–10 77
e-Детроит Пистонс 24 53 .312 36.5 16–23 8–30 2–14 77
Југо Источна Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див. Нат.
y-Орландо Меџик 54 23 .701 31–7 23–16 9–6 77
x-Атланта Хокс 49 28 .636 5.0 32–7 17–21 7–7 77
x-Мајами Хит 43 34 .558 11.0 22–16 21–18 9–7 77
Шарлот Бобкетс 41 36 .532 13.0 30–9 11–27 9–6 77
e-Вашингтон Визардс 24 53 .312 30.0 14–25 10–28 3–11 77


Западна дивизија[уреди | уреди извор]

Северозападна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див. Нат.
x-Јута Џез 51 27 .654 32–8 19–19 8–8 78
x-Денвер Нагетс 50 27 .649 0.5 32–6 18–21 11–4 77
x-Оклахома Сити Тандер 48 29 .623 2.5 25–13 23–16 9–5 77
x-Портланд Треилблејзерс 47 30 .610 3.5 25–13 22–17 7–8 77
e-Минесота Тимбервулфс 15 62 .195 35.5 10–28 5–34 3–13 77
Пацифичка Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див. Нат.
y-Лос Анџелес Лејкерс 55 22 .714 33–6 22–16 12–2 77
x-Феникс Санс 50 27 .649 5.0 29–9 21–18 12–4 77
e-Лос Анџелес Клиперс 27 50 .351 28.0 19–18 8–32 3–10 77
e-Сакраменто Кингс 24 54 .308 31.5 17–21 7–33 4–10 78
e-Голден Стејт Вориорс 23 54 .299 32.0 17–22 6–32 5–10 77
Југозападна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див. Нат.
x-Далас Маверикс 50 27 .649 26–13 24–14 8–6 77
x-Сан Антонио Спарс 48 29 .623 2.0 28–11 20–18 9–5 77
e-Хјустон Рокетс 39 38 .506 11.0 21–17 18–21 9–6 77
e-Мемфис Гризлис 39 38 .506 11.0 23–17 16–21 4–10 77
e-Њу Орлеанс Хорнетс 35 43 .449 15.5 23–15 12–28 6–9 78

По конференции[уреди | уреди извор]

# Источна Конференција
Tим Поб. Заг. Поб% НЗ Нат
1 c-Кливленд Кавалиерс 61 17 .782 78
2 y-Орландо Меџик 54 23 .701 6.5 77
4 x-Атланта Хокс 49 28 .636 11.5 77
3 y-Бостон Селтикс 48 29 .623 12.5 77
5 x-Милвоки Бакс 43 34 .558 17.5 77
6 x-Мајами Хит 43 34 .558 17.5 77
7 Шарлот Бобкетс 41 36 .532 19.5 77
8 Торонто Рапторс 38 39 .494 22.5 77
9 Чикаго Булс 37 40 .481 23.5 77
10 e-Индијана Пејсерс 29 48 .377 31.5 77
11 e-Њујорк Никс 28 49 .364 32.5 77
12 e-Филаделфија 76ерс 26 51 .338 34.5 77
13 e-Детроит Пистонс 24 53 .312 36.5 77
14 e-Вашингтон Визардс 24 53 .312 36.5 77
15 e-Њу Џерси Нетс 11 66 .143 49.5 77


# Западна Конференција
Тим Поб. Заг. Поб% ПЗ Нат
1 y-Лос Анџелес Лејкерс 55 22 .714 77
2 x-Јута Џез 51 27 .654 4.5 78
3 x-Далас Маверикс 50 27 .649 5.0 77
4 x-Феникс Санс 50 27 .649 5.0 77
5 x-Денвер Нагетс 50 27 .649 5.0 77
6 x-Сан Антонио Спарс 48 29 .623 7.0 77
7 x-Оклахома Сити Тандер 48 29 .623 7.0 77
8 x-Портланд Треилблејзерс 47 30 .610 8.0 77
9 e-Хјустон Рокетс 39 38 .506 16.0 77
10 e-Мемфис Гризлис 39 38 .506 16.0 77
11 e-Њу Орлеанс Хорнетс 35 43 .449 20.5 78
12 e-Лос Анџелес Клиперс 27 50 .351 28.0 77
13 e-Сакраменто Кингс 24 54 .308 31.5 78
14 e-Голден Стејт Вориорс 23 54 .299 32.0 77
15 e-Минесота Тимбервулфс 15 62 .195 40.0 77

x- осигурано плеј-оф место
y- осигурана дивизиска титула
c- осигурана домашна предност за конференцискиот плеј-оф
z- осигурана домашна предност за целиот плеј-оф е- елиминиран од плеј-оф натпреварувањето

Статистикa[уреди | уреди извор]

Последно обновено на 7 април. Извор: [1]

Категорија Играч Тим Стат
Поени по натпревар ЛеБрон Џејмс Кливленд Кавалиерс 29.9
Скокови по натпревар Двајт Хауард Орландо Меџик 13.3
Асистенции по натпревар Стив Неш Феникс Санс 11.0
Иградени топки по натпревар Рајан Рондо Бостон Селтикс 2.39
Блокови по натпревар Двајт Хауард Орландо Меџик 2.8
Процент на поени од игра Кендрик Перкинс Бостон Селтикс .606
Процент за 3 поени Кајл Корвер Јута Џез .550
Процент за слободни фрлања Стив Неш Феникс Санс .934

Награди[уреди | уреди извор]

Играчи на неделата[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Играчи на Неделата.

Недела Источна Конференција Западна Конференција Реф.
Окт. 27 – Ное. 1 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [96]
Ное. 2 – Ное. 8 Џо Џонсон (Атланта Хокс) Крис Каман (Лос Анџелес Клиперс) [97]
Ное. 9 – Ное. 15 Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [98]
Ное. 16 – Ное. 22 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [99]
Ное. 23 – Ное. 29 Џералд Валас (Шарлот Бобкетс) Тим Данкан (Сан Антонио Спарс) [100]
Ное. 30 – Дек. 6 Кевин Гарнет (Бостон Селтикс) Карлос Бузер (Јута Џез) [101]
Дек. 7 – Дек. 13 Родни Стаки (Детроит Пистонс) Дерон Вилијамс (Јута Џез) [102]
Дек. 14 – Дек. 20 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [103]
Дек. 21 – Дек. 27 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [104]
Дек. 28 – Јан. 3 Дерик Роуз (Чикаго Булс) Кевин Дурант (Оклахома Сити Тандер) [105]
Јан. 4 – Јан. 10 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Крис Каман (Лос Анџелес Клиперс) [106]
Јан. 11 – Јан. 17 Стефен Џексон (Шарлот Бобкетс) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [107]
Јан. 18 – Јан. 24 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Чонси Билапс (Денвер Нагетс) [108]
Јан. 25 – Јан. 31 Крис Бош (Торонто Рапторс) Кевин Дурант (Оклахома Сити Тандер) [109]
Фев. 1 – Фев. 7 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Расел Вестбрук (Оклахома Сити Тандер) [110]
Фев. 15 – Фев. 21 Двајт Хауард (Орландо Меџик) Карлос Бузер (Јута Џез) [111]
Фев. 22 – Фев. 28 ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [112]
Mar. 1 – Мар. 7 Двејн Вејд (Мајами Хит) Дирк Новицки (Далас Маверикс) [113]
Мар. 8 – Мар. 14 Ендрју Богут (Милвоки Бакс) Брендон Рој (Портланд Трел Брејзерс) [114]
Мар. 15 – Мар. 21 Пол Пирс (Бостон Селтикс) Пау Гасол (Лос Анџелес Лејкерс) [115]
Мар. 22 – Мар. 28 Двејн Вејд (Мајами Хит) Ману Џинобили (Сан Антонио Спарс) [116]

Играчи на неделата[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Играчи на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
Ноември ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Кармело Ентони (Денвер Нагетс) [117]
Декември ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Коби Брајант (Лос Анџелес Лејкерс) [118]
Јануари ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Крис Пол (Њу Орлеанс Хорнетс) [119]
Февруари ЛеБрон Џејмс (Кливленд Кавалиерс) Карлос Бузер (Јута Џез) [120]
Март Двејн Вејд (Мајами Хит) Амаре Стадемаер (Феникс Санс) [121]

Руки на месецот[уреди | уреди извор]

Следниве играчи се назначени за Руки на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
Ноември Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Тајрик Еванс (Сакраменто Кингс) [122]
Декември Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Тајрик Еванс (Сакраменто Кингс) [123]
Јануари Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Стефен Кари (Голден Стејт Вориорс) [124]
Февруари Џонс Џеберко (Детроит Пистонс) Дарен Колисон (Њу Орлеанс Хорнетс) [125]
Март Брендон Џенингс (Милвоки Бакс) Стефен Кари (Голден Стејт Вориорс) [126]

Тренер на месецот[уреди | уреди извор]

Следниве тренери беа назначени за Тренери на Месецот.

Месец Источна Конференција Западна Конференција Реф.
Ноември Стен ван Ганди (Орландо Меџик) Алвин Гентри (Феникс Санс) [127]
Декември Мајк Браун (Кливленд Кавалиерс) Лионел Холингс (Мемфис Гризлис) [128]
Јануари Лери Браун (Шарлот Бобкетс) Џорџ Карл (Денвер Нагетс) [129]
Февруари Скот Скилс (Милвоки Бакс) Скот Брукс (Оклахома Сити Тандер) [130]
Март Ерик Сполстра (Мајами Хит) Алвин Гентри (Феникс Санс) [131]

Салари Кап[уреди | уреди извор]

На 7 јули 2009, НБА изјави дека НБА Салари Капот за 2009-10 сезоната ќе биде $57,70 милиони и ќе стапи насила на 8 јули, кога тимовите ќе можат да купуваат слободни играчи и да вршат замени. Даночното ниво беше поставено на $69.92 милиони, со што секојтим плаќа $1 данок за секој $1 со кој се надминати $69,92 милиони. Средното ниво на исклучок беше $5,854 милиони за сезона, а милнималната плата за тимот беше поставен на 75% од салари капот, односно $43.275 милиони..[26]

За сезоната 2008-09, слари капот беше поставен на $58.68 милиони ($0.98 милиони), додека даночното ниво беше на $71.15 million ($1.23 милион). И ако приходите на лигата се зголемија за 2.5% во претходната сезона, намалувањето на салари капот и даночното ниво беше резултат на формулата, користена за салари капот и данокот да бидат под условите на заедничкиот договор.[26]

Медиумска подршка[уреди | уреди извор]

Сезоната 2009-100 ќе биде пренесувана во САД преку ABC, ESPN, TNT и NBA TV. Поголем број на натпревари ќе бидат пренесувани на ABC, ESPN и TNT, а додека помал број на NBA TV. Три тимови , Хјустон Рокетс, Њу Џерси Нетс и Шарлот Бобкетс ќе немаат ТВ појавување на ABC, ESPN and TNT. ABC ќе пренесува некои натпревари во недела и на Божик. ESPN главно ќе ги пренесува натпреварите во среда и петок, а додека TNT фглавно натпреварите во четврток. TNT исто така ќе го пренесува 2010 Ол-Старот и вечерните саботни настани на НБА Ол-Старот.[132][133][134]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Griffin top pick in NBA draft“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни, 2008. http://sports.espn.go.com/nba/draft2009/news/story?id=4287558. конс. 2 август, 2009 г. 
 2. „NBA sets '10 All-Star Game at new Cowboys stadium“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 октомври, 2008. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=3673865. конс. 5 август, 2009 г. 
 3. http://sports.yahoo.com/nba/standings;_ylt=AviclXUEoFvgaunDT21D3ty8vLYF
 4. „Bucks deal Jefferson to Spurs“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4281291. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 5. „Wizards send No. 5 pick to Wolves for Foye, Miller“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 јуни, 2009. http://www.nba.com/2009/news/06/23/wizards.wolves.ap/index.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 6. „Cavaliers hoping pair works out“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4287106. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 7. „Carter traded to hometown Magic“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4287197. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 8. „Four-team trade gets league OK“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 9 јули, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4316885. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 9. „Center swap: Okafor for Chandler“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 28 јули, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4361334. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 10. 10,0 10,1 „Transactions: 2009-10 Season“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/news/transactions/2009_10/. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 11. 11,0 11,1 „2009-10 Player Movement“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?page=transactions-09-10. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 12. „Saunders signs four-year deal to coach Wizards“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 април, 2009. http://www.nba.com/2009/news/04/22/wizards.saunders.ap/index.html. конс. 7 јуни, 2009 г. 
 13. „Kings fire interim coach Natt, four assistant coaches“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 23 април, 2009. http://www.nba.com/2009/news/04/23/kings.natt.fired.ap/index.html. конс. 7 јуни, 2009 г. 
 14. „Tony DiLeo withdraws from coaching considerations“. NBA.com/Sixers. Turner Sports Interactive, Inc. 11 мај, 2009. http://www.nba.com/sixers/news/090511_coach.html. конс. 7 јуни, 2009 г. 
 15. „76ers introduce Eddie Jordan as coach“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 јуни, 2009. http://www.nba.com/2009/news/06/01/sixers.jordan.ap/index.html. конс. 7 јуни, 2009 г. 
 16. „Westphal new Kings coach“. ESPN.com. The Associated Press. 10 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4247234&campaign=rss&source=ESPNHeadlines. конс. 10 јуни, 2009 г. 
 17. „McHale won't return“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 17 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4265512. конс. 17 јуни, 2009 г. 
 18. „Pistons dismiss Curry after one season as coach“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4297296. конс. 30 јуни, 2009 г. 
 19. „Pistons turn to Kuester“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 8 јули, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4297296. конс. 14 јули, 2009 г. 
 20. „Timberwolves tab Rambis as new coach“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 август, 2009. http://www.nba.com/2009/news/08/10/081009wolves.rambis.ap/index.html. конс. 10 август, 2009 г. 
 21. „Struggling Hornets fire Scott; Bower to take over“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 12 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/12/scott.fired/index.html. конс. 12 ноември, 2009 г. 
 22. „Nets fire Lawrence Frank after 0-16 start“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/29/nets.frank.ap/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 23. „Nets Name Kiki Vandeweghe Interim Head Coach“. NBA.com/Nets. Turner Sports Interactive, Inc. 1 декември, 2009. http://www.nba.com/nets/news/nets_name_kiki_vandeweghe_interim_head_coach.html. конс. 3 декември, 2009 г. 
 24. Aldridge, David (5 февруари, 2010). „Dunleavy leaves Clippers' sideline, stays on as GM“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/2010/news/02/04/clippers.dunleavy/index.html. конс. 5 февруари, 2010 г. 
 25. „Smith played 906 consecutive games“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 5 јуни, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4233659. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 26. 26,0 26,1 26,2 „NBA salary cap set for 2009-10 season“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 јули, 2009. http://www.nba.com/2009/news/07/07/salarycap.ap/index.html. конс. 5 август, 2009 г. 
 27. „Sources: NBA, refs far from deal“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 август, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4422452. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 28. „Refs lockout 'imminent and unavoidable'“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 17 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4482584. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 29. „Bowen retires from NBA“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 5 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4442293. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 30. „Beck dies in plane crash“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 14 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4465181. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 31. „Jordan enters with Robinson, Stockton“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 11 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4465607. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 32. „Simon co-owned Pacers since 1983“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 16 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4477344. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 33. „Russian billionaire Prokhorov reaches deal to buy Nets“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 септември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/09/23/nets.prokhorov.ap/index.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 34. „NBA issues policy on Twitter use before, after games“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 септември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/09/30/nba.twitter.rules.ap/index.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 35. „Replacement refs to start season“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 30 септември, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4517527. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 36. „NBA set to go with replacement referees“. NBC Sports. NBC Universal. 29 септември, 2009. http://nbcsports.msnbc.com/id/33080435/ns/sports-nba/. конс. 28 октомври, 2009 г. 
 37. „NBA Board of Governors expands use of instant replay“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 октомври, 2009. http://www.nba.com/2009/news/10/02/bog.replay/index.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 38. „Pacers, Nuggets to play NBA's first-ever game in Taipei“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 јуни, 2009. http://www.nba.com/2009/news/06/19/nba.taipei/index.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 39. „Pacers beat Nuggets 126-104 in 1st game in Taiwan“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 октомври, 2009. http://www.nba.com/games/20091008/DENIND/recap.html. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 40. „Fishman, who helped start Bucks, dies“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 10 октомври, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4549119. конс. 11 октомври, 2009 г. 
 41. „NBA, referees agree on new two-year labor agreement“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 23 октомври, 2009. http://www.nba.com/2009/news/10/23/refs.agreement/index.html. конс. 28 октомври, 2009 г. 
 42. „NBA, referees agree to two-year deal, ending lockout“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 октомври, 2009. http://www.nba.com/2009/news/10/23/ap.refs.agreement.ap/index.html. конс. 28 октомври, 2009 г. 
 43. „Season opens with record-tying 83 international players“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 27 октомври, 2009. http://www.nba.com/2009/news/10/27/international.players/index.html. конс. 28 октомври, 2009 г. 
 44. „63 Former NBA D-League Players On 2009 Opening Night Rosters“. NBA.com/DLeague. Turner Sports Interactive, Inc. 27 октомври, 2009. http://www.nba.com/dleague/news/nba_rosters_2009.html. конс. 28 октомври, 2009 г. 
 45. „Hall of Fame coach Cervi dies at age 92“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/10/cervi.obit/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 46. „Wizards chairman Abe Pollin passes away at 85“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/24/abe.pollin/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 47. „Iverson addresses retirement in letter to fans“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/25/iverson.statement/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 48. „Report: Iverson announces retirement from the NBA“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 26 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/25/iverson.report.ap/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 49. „Sixers agree to terms with Allen Iverson“. NBA.com/Sixers. Turner Sports Interactive, Inc. 2 декември, 2009. http://www.nba.com/sixers/news/091202_iverson.html. конс. 3 декември, 2009 г. 
 50. „Arenas suspended indefinitely without pay“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/06/arenas.suspension.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 51. „Gilbert Arenas charged with felony gun possession“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 14 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/14/arenas.felony.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 52. „Arenas pleads guilty to felony gun possession“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 15 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/15/arenas.guilty.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 53. „Pistons' Gordon scores 10 millionth point in NBA history“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/09/NBA.point.milestone/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 54. Aldridge, David (27 јануари, 2010). „Players suspended for season; Arenas says he won't appeal“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/2010/news/01/27/arenas.suspension/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 55. „McGuire dies at 84“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 февруари, 2010. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4883811. конс. 4 февруари, 2010 г. 
 56. „Knicks' former leading scorer Braun dies at 82“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 10 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/10/knicks.braun/index.html. конс. 28 февруари, 2010 г. 
 57. „Jordan reaches deal to buy controlling interest of Bobcats“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 27 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/27/bobcats.jordan.ap/index.html. конс. 28 февруари, 2010 г. 
 58. „Clippers, general manager Dunleavy part ways“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/09/clippers.dunleavy.split.ap/index.html. конс. 11 март, 2010 г. 
 59. http://scores.espn.go.com/nba/recap?gameId=300313027%7Ctitle=Howard records double-double as Magic win eighth straight|date=13 март, 2010|accessdate=13 март, 2010|work=ESPN.com|publisher=Turner Sports Interactive, Inc}}
 60. „Naismith Memorial Hall of Fame announces class of 2010“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 5 април, 2010. http://www.nba.com/2010/news/04/05/halloffame.release/index.html. конс. 15 април, 2010 г. 
 61. Canavan, Tom (13 април, 2010). „New Jersey Nets end 29-year run at Meadowlands“. USA Today. Gannett Co, Inc. http://www.usatoday.com/sports/basketball/nba/2010-04-13-1246054842_x.htm. конс. 15 април, 2010 г. 
 62. „Arena that brought NBA to Orlando bids farewell“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 13 април, 2010. http://www.nba.com/2010/news/04/13/magic.arena.ap/index.html. конс. 15 април, 2010 г. 
 63. Abrams, Jonathan (27 октомври, 2009). „Celtics Prevail in First Test of Revamped Eastern Powers“. NYTimes.com. The New York Times Company. http://www.nytimes.com/2009/10/28/sports/basketball/28cavs.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 64. Chu, Bryan (7 ноември, 2009). „Vintage Kobe carries Lakers past Grizzlies“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091106/MEMLAL/recap.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 65. Braun, Rick (15 ноември, 2009). „Jennings explodes for 55 to top Warriors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091114/GSWMIL/recap.html. конс. 16 ноември, 2009 г. 
 66. {{cite web|first=Drew|last=Packham|url=http://www.nba.com/2009/news/features/11/18/rookies.week3/index.html%7Ctitle=Only one word can describe Jennings' upside|date=18 ноември, 2009|accessdate=30 ноември, 2009|work=NBA.com|publisher=Turner Sports Interactive, Inc}}
 67. „Kidd moves into second place on all-time assists list“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/25/kidd.assists.ap/index.html. конс. 30 ноември, 2009 г. 
 68. „Cavs center Ilgauskas sets franchise's games played mark“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/02/cavs.ilgauskas.ap/index.html. конс. 3 декември, 2009 г. 
 69. Renner, Randy (1 јануари, 2010). „Durant ties record as Thunder scoot past Jazz“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091231/UTAOKC/gameinfo.html. конс. 1 јануари, 2010 г. 
 70. Braun, Rick (3 јануари, 2010). „Redd, Ridnour lead Bucks past Thunder in OT“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20100102/OKCMIL/gameinfo.html. конс. 4 јануари, 2010 г. 
 71. „James helps Cavaliers beat Nets 86-94“. XinhuaNet.com. Xinhua News Agency. 3 јануари, 2010. http://news.xinhuanet.com/english/2010-01/03/content_12745734.htm. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 72. „Bosh passes Carter for Raptors all-time scoring lead“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/03/bosh.raptors.ap/index.html. конс. 5 јануари, 2010 г. 
 73. „Nowitzki surpasses 20,000-point milestone“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 13 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/13/mavs.nowitzki.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 74. Aldridge, David (18 јануари, 2010). „In a turbulent world, Gaines' story brings joy“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/2010/news/features/david_aldridge/01/18/morning.tip/. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 75. Murphy, Michael (14 јануари, 2010). „Third time's a charm: Rockets drop Wolves in triple OT“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20100113/MINHOU/gameinfo.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 76. „Wade breaks Heat's all-time assists record“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 16 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/16/wade.record.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 77. „Kobe becomes youngest player to 25,000 points“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/21/kobe.milestone.ap/index.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 78. „Bryant passes West to become Lakers' all-time leading scorer“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/01/kobe.alltime.ap/index.html. конс. 2 февруари, 2010 г. 
 79. Morgan, Marlon W. (2 февруари, 2010). „Young Grizzlies ruin Kobe's historic night“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20100201/LALMEM/gameinfo.html. конс. 2 февруари, 2010 г. 
 80. „Hawks' Smith becomes youngest to reach 1,000 blocks“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/02/hawks.smith.blocks.ap/index.html. конс. 3 февруари, 2010 г. 
 81. „Howard registers 19th straight double-double as Magic handle Rockets“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 февруари, 2010. http://sports.espn.go.com/nba/recap?gameId=300224010. конс. 9 март, 2010 г. 
 82. „Gray stifles Howard late as Hornets ride West's 40 past Magic“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 февруари, 2010. http://sports.espn.go.com/nba/recap?gameId=300226003. конс. 9 март, 2010 г. 
 83. „James adds minutes played to list of Cavs records“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 5 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/05/james.cavs.record.ap/index.html. конс. 9 март, 2010 г. 
 84. „Durant's 32 help Thunder continue to roll“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 12 март, 2010. http://sports.espn.go.com/nba/recap?gameId=300312025. конс. 13 март, 2010 г. 
 85. „Bosh delivers when it matters in victory over Hawks“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 17 март, 2010. http://www.nba.com/games/20100317/ATLTOR/gameinfo.html. конс. 18 март, 2010 г. 
 86. „LeBron becomes youngest to score 15,000 points“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 20 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/19/lebron.milestone.ap/index.html. конс. 20 март, 2010 г. 
 87. „Rondo has 18 assists, Celtics top Kings 94-86“. yahoo.com. Yahoo. 26 март 2010. http://sports.yahoo.com/nba/recap. конс. 27 март, 2010 г. 
 88. Considine, Bob (2 декември, 2009). „Nets fall to Mavericks, set NBA record with0-18 start“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091202/DALNJN/gameinfo.html. конс. 2 декември, 2009 г. 
 89. McDill, Kent (17 декември, 2009). „Knicks fade down stretch from outside as Bulls pick up win“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091217/NYKCHI/gameinfo.html. конс. 23 декември, 2009 г. 
 90. McDill, Kent (22 декември, 2009). „Kings rally from 35-point deficit to stun Bulls“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20091221/SACCHI/gameinfo.html. конс. 23 декември, 2009 г. 
 91. „Landry scores 26 off bench as Rockets hand Nets 9th straight loss“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 26 декември, 2009. http://scores.espn.go.com/nba/recap?gameId=291226017. конс. 5 јануари, 2010 г. 
 92. Ivey, Dave (14 јануари, 2010). „Nowitzki hits a milestone, but Kobe nails the game-winner“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20100113/LALDAL/gameinfo.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 93. „Mavericks' balanced offense feeds record rout of Knicks“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 24 јануари, 2010. http://espn.go.com/nba/recap?gameId=300124018. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 94. Zagoria, Adam (24 јануари, 2010). „Without Kidd, Mavericks hand Knicks worst home loss ever“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/games/20100124/DALNYK/gameinfo.html. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 95. „Knicks set NBA record by missing all 18 3-pointers“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/06/knicks.record.ap/index.html. конс. 9 март, 2010 г. 
 96. „Howard, Anthony named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/02/players.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 97. „Hawks' Johnson, Clips' Kaman named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 9 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/09/players.of.week.nov8/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 98. „Jennings, Nowitzki named NBA Players of the Week“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 16 ноември, 2009. http://www.tsn.ca/nba/teams/story/?id=298620&hubname=nba-mavericks. конс. 17 декември, 2009 г. 
 99. „Bryant, James named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 24 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/23/players.of.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 100. „Bobcats' Wallace, Spurs' Duncan named Players of Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 30 ноември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/11/30/players.of.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 101. „Kevin Garnett and Carlos Boozer named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 7 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/07/players.ofthe.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 102. „Pistons' Stuckey, Jazz's Williams named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 14 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/14/players.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 103. „Magic's Howard, Lakers' Bryant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 21 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/21/players.week/index.html. конс. 22 декември, 2009 г. 
 104. „LeBron James, Kobe Bryant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 28 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/28/players.week/index.html. конс. 29 декември, 2009 г. 
 105. „Bulls' Rose and Thunder's Durant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/04/players.ofthe.week/index.html. конс. 5 јануари, 2010 г. 
 106. „Cavs' James, Clippers' Kaman named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 11 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/11/players.week/index.html. конс. 11 јануари, 2010 г. 
 107. „Jackson, Anthony earn NBA weekly honours“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 19 јануари, 2010. http://www.tsn.ca/nba/story/?id=306852. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 108. „James, Billups earn NBA weekly honours“. TSN.ca. CTVglobemedia Inc. 25 јануари, 2010. http://www.tsn.ca/nba/story/?id=307634. конс. 28 јануари, 2010 г. 
 109. „Chris Bosh, Kevin Durant named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/01/players.ofthe.week/index.html. конс. 1 февруари, 2010 г. 
 110. „James, Westbrook named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/08/players.of.week/index.html. конс. 8 февруари, 2010 г. 
 111. „Orlando's Howard, Utah's Boozer named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/22/players.of.week/index.html. конс. 22 февруари, 2010 г. 
 112. „James, Nowitzki named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/01/players.week/index.html. конс. 1 март, 2010 г. 
 113. „Heat's Wade, Mavericks' Nowitzki named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 8 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/08/players.ofthe.week/index.html. конс. 8 март, 2010 г. 
 114. „Bucks' Bogut, Trail Blazers' Roy named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 15 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/15/players.week/index.html. конс. 17 март, 2010 г. 
 115. „Lakers' Gasol, Celtics' Pierce named Players of the Week“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 22 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/22/players.week/index.html. конс. 22 март, 2010 г. 
 116. „Wade, Ginobili garner Player of the Week honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 29 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/29/players.of.week/index.html. конс. 30 март, 2010 г. 
 117. „LeBron, Carmelo named Players of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/04/players.of.week/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 118. „Kobe, LeBron named Players of the Month for December“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 6 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/06/players.of.month/index.html/index.html. конс. 7 јануари, 2010 г. 
 119. „Cavs' James, Hornets' Paul named Players of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/03/players.of.the.month/index.html. конс. 3 февруари, 2010 г. 
 120. „James, Boozer earn Player of the Month honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/01/players.month/index.html. конс. 1 март, 2010 г. 
 121. „Wade, Stoudemire earn Player of the Month honors“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 2 април, 2010. http://www.nba.com/2010/news/04/02/player.of.the.month/index.html. конс. 2 април, 2010 г. 
 122. „Jennings, Evans named T-Mobile Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 3 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/01/rookies.month/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 123. „Bucks' Jennings, Kings' Evans named Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/04/rookies.ofthe.month/index.html. конс. 5 јануари, 2010 г. 
 124. „Bucks' Jennings, Warriors' Curry named rookies of the month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/01/rookies.ofthe.month/index.html?ls=iref:nbahpt2. конс. 1 февруари, 2010 г. 
 125. „Jerebko, Collison named T-Mobile Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/01/rookies.month/index.html. конс. 1 март, 2010 г. 
 126. „Bucks' Jennings, Warriors' Curry named Rookies of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 април, 2010. http://www.nba.com/2010/news/04/01/rookies.of.month/index.html. конс. 1 април, 2010 г. 
 127. „Van Gundy, Gentry named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 декември, 2009. http://www.nba.com/2009/news/12/01/coaches.month/index.html. конс. 17 декември, 2009 г. 
 128. „Cavs' Brown, Grizzlies' Hollins named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 4 јануари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/01/04/coaches.ofthe.month/index.html. конс. 5 јануари, 2010 г. 
 129. „Bobcats' Brown, Nuggets' Karl named Coaches of the Month“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 февруари, 2010. http://www.nba.com/2010/news/02/01/coaches.ofthe.month/index.html. конс. 1 февруари, 2010 г. 
 130. „Skiles, Brooks named Coaches of the Month for February“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 март, 2010. http://www.nba.com/2010/news/03/01/coaches.month/index.html. конс. 1 март, 2010 г. 
 131. „Spoelstra and Gentry named Coaches of the Month for March“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 1 април, 2010. http://www.nba.com/2010/news/04/01/coaches.month.march/index.html?ls=iref:nbahpt2. конс. 1 април, 2010 г. 
 132. „New NBA season kicks off Oct. 27“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 август, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=4375966. конс. 5 август, 2009 г. 
 133. „Shaq's Cleveland debut opens season“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 4 август, 2009. http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?columnist=sheridan_chris&page=ScheduleHighlights-090804. конс. 5 август, 2009 г. 
 134. „NBA.com: National TV Schedule - 2009-10“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. http://www.nba.com/schedules/national_tv_schedule/index.html. конс. 5 август, 2009 г.