Клајнојхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнојхаузен
Грб на Клајнојхаузен
Клајнојхаузен is located in Германија
Клајнојхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Келеда
Градоначалник Дитмар Келер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,46 км2
Надм. височина 148 м
Население 422 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99625
Повик. бр. 036372
Портал www.kleinneuhausen-thuer.de
Местоположба на Клајнојхаузен во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°8′0″N 11°16′0″E / 51.13333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.13333; 11.26667Координати: 51°8′0″N 11°16′0″E / 51.13333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.13333; 11.26667

Клајнојхаузен (германски: Kleinneuhausen) — општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)