Гејџино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гејџино (англиски: gaugino, од gauge „баждарење“ и -ino) — хипотетички елементарна честичка, суперпартнер на баждарното поле според предвидувањата на баждарната теорија здружена со суперсиметријата.

Во миниланото суперсиметрично дополение на стандардниот модел постојат следниве гејџина:

Гејџината се мешаат со хигсината, суперпартнери на степените на слобода во Хигсовото поле, и образуваат линеарни сплетови („масови сопствени состојби“) наречени неутралина (електрично неутрални) и чарџина (наелектризирани). Во многу модели, најлесната суперсиметрична честичка (LSP), честопати неутралино како фотиното, е стабилна. Во тој случај, ова е слабо заемодејствувачка масивна честичка (WIMP) и кандидат за темната материја.

Наводи[уреди | уреди извор]