Плазмарон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во физиката, плазмарон е квазичестичка што се појавува во систем кој има силни плазмон-електрони заемодејства. Тоа е квазичестичка образувана од заедмнодејствија на квазичестичка со квазичестичка, бидејќи и плазмоните и електронските дупки се збирни модели на различни видови. Неодамна бил забележан во графенот и порано во елементарниот бизмут.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bostwick; Speck, F.; Seyller, T.; Horn, K.; Polini, M.; Asgari, R.; MacDonald, A. H.; Rotenberg, E.; и др. (21 мај 2010). „Observation of Plasmarons in Quasi-Freestanding Doped Graphene“. Science. 328 (5981): 999–1002. Bibcode:2010Sci...328..999B. doi:10.1126/science.1186489. PMID 20489018. |hdl-access= бара |hdl= (help)
  2. Riccardo Tediosi; N. P. Armitage; E. Giannini; D. van der Marel (13 септември 1971). „Charge Carrier Interaction with a Purely Electronic Collective Mode: Plasmarons and the Infrared Response of Elemental Bismuth“. Phys. Rev. Lett. 27 (11): 711–714. arXiv:cond-mat/0701447. Bibcode:2007PhRvL..99a6406T. doi:10.1103/PhysRevLett.99.016406. PMID 17678175.