Тау-честичка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тау
Состав елементарна честичка
Статистика фермионска
Поколение трета
Заемодејства гравитација, електромагнетизам, слабо
Симбол
τ
Античестичка антитау (
τ+
)
Откриена Мартин Луис Перл и др. (1975)[1][2]
Маса 1776.82±0.16 MeV/c2[3]
Среден живот 2.906(10)×1013 s[3]
Ел. полнеж −1 e[3]
Боен полнеж нема
Спин 12[3]

Тау (τ), наречена и тау-лептон, тау-честичка или тауонелементарна честичка слична на електронот, со негативен електричен полнеж и спин од 12. Заедно со електронот, мионот, и трите неутрина, е лептон. Како и сите други елементарни честички со половичен спин, тау честичката има своја античестичка со спротивен полнеж но еднаква маса и спин, што во случајот со тау честичката е антитау (или уште наречена и позитивно тау). Тау честичките се обележуваат со
τ
а антитау со
τ+
.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. L. B. Okun (1980). Leptons and Quarks. V.I. Kisin (trans.). North-Holland Publishing. стр. 103. ISBN 978-0444869241. 
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Perl1975.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 J. Beringer et al. (Particle Data Group). „Leptons“. Review of Particle Physics. „Journal of Physics G“ том  86 (1): 581–651. doi:10.1103/PhysRevD.86.010001. Bibcode2012PhRvD..86a0001B. http://link.aps.org/doi/10.1103/PhysRevD.86.010001. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]