Physical Review Letters

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Physical Review Letters  
Скратен наслов (ISO) Phys. Rev. Lett., PRL
Дисциплина Физика
Јазик англиски
Уредник Гордон В. Ф. Дрејк
Издавање
Издавач
Историја 1958–
Фактор на влијание 7.180 (2008)
Заведување
ISSN 0031-9007 (печатено)
1079-7114 (семрежно)
CODEN PRLTAO
Врски

Physical Review Letters (во прев. „Списи на Физичката ревија“) — едно од најпрестижните стручни часописи во областа на физиката во светот. Специјалност на часописот се кратките написи наречени „списи“ (letters), со должина од највеќе четири страници. Уште од самиот почеток во 1958, негов издавач е Американското физичко друштво, како изданок од нивното часопис „Physical Review“.

Во 2008 г. часописот ја прославил својата 50-годишнина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]