Фермион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стандардниот модел на елементарни честички, со фермиони во првите три реда

Фермиони се честички со половен спин кои создаваат антисиметрични квантни сосотјби. Затоа за фермионите важи Паулиевото начело. Фермионите се делат на кваркови и лептони. Името го добиле според Енрико Ферми.

Во стандарден модел на слаби и силни заемодејства (сили), фермионите се творци на материјата.

Сите елементарни честички се или фермиони или бозони. За фермионите важи Ферми-Дираковата статистика.

Фермиони се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]