Аксино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аксино — хипотетичка елементарна честичка предвидена од некои теории на честичната физика. Печеи-Квиновата теоријата се обидува да ја објасни набљудуваната појава позната како силен CP-проблем преку воведување на хипотетичка реална скаларна честичка наречена аксион. Додавањето суперсиметрија на моделот го предвидува постоењето на фермионски суперпартнер за аксион, аксино и бозонски суперпартнер , саксион. Сите тие се измешани во хирално суперполе.

Аксиното се претпоставува дека е најлесната суперсиметрична честичка во таковиот модел.[1]Делумно поради ова својство, се смета за кандидат за составот на темната материја.[2]

Супермултитетот кој содржи аксион и аксино е предложен како поттикнувач на нарушувањето на суперсиметријата, каде што супермултиплетот добива очекувана вредност од F-членот.[3]  


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Abe, Nobutaka; Moroi, Takeo; Yamaguchi, Masahiro. Anomaly-Mediated Supersymmetry Breaking with Axion. „Journal of High Energy Physics“ том  1: 10. doi:10.1088/1126-6708/2002/01/010. Bibcode2002JHEP...01..010A. 
  2. Hooper, Dan; Wang, Lian-Tao. Possible evidence for axino dark matter in the galactic bulge. „Physical Review D“ том  70 (6): 063506. doi:10.1103/PhysRevD.70.063506. Bibcode2004PhRvD..70f3506H. 
  3. Baryakhtar, Masha; Hardy, Edward; March-Russell, John. Axion Mediation. „JHEP“ том  1307: 096. doi:10.1007/JHEP07(2013)096. Bibcode2013JHEP...07..096B.