Тау-неутрино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тау Неутрино
Состав Елементарна честичка
Статистика Фермион
Поколение Трета
Заемодејства Слабо заемодејство, Гравитација
Симбол
ν
τ
Античестичка Тау антинеутрино (Грешка: нема зададено симбол)
Предвиденна Средина на 1970-тите
Откриена DONUT соработка (2000)
Маса Мала, но не е нула. Види неутрино маса.
Ел. полнеж 0 e
Боен полнеж Не
Спин 12
Слаб изоспин 12
Слаб хиперполнеж -1
Хиралност лева рака (за десна рака неутрина, види sterile neutrino)

Тау неутрино или тауон неутрино е субатомска елементарна честичка која го има симболот Грешка: нема зададено симбол и нема електричен полнеж. Заедно со тау, ја формира третата генерација на лептони, оттаму се вика тау неутрино. Неговото постоење беше веднаш имплицирано откако тау честичката беше детектирана во серија од експерименти помеѓу 1974 и 1977 година одMartin Lewis Perl со неговите колеги од SLACLBL group.[1] Откривањето на тау неутрино беше објавено во Јули 2000 од DONUT collaboration.[2][3]

Откривање[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „DONUT.

Тау неутрино е последен од лептоните, и е втората најнова честичка од Стандардниот Модел што е откриена. DONUT експериментот (кој се залагал за Директно Надгледување на Nu Tau) од Fermilab беше направен за време на 1990-тите за конкретно откривање на тау неутрино. Овие напори се реализирале во Јули 2000, кога DONUT collaboration го објави откривањето.[2][3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. M. L. Perl et al.; Abrams, G.; Boyarski, A.; Breidenbach, M.; Briggs, D.; Bulos, F.; Chinowsky, W.; Dakin, J.; и др.. Evidence for Anomalous Lepton Production in
  e+

  e
  Annihilation
  . „Physical Review Letters“ том  35 (22): 1489. doi:10.1103/PhysRevLett.35.1489. Bibcode1975PhRvL..35.1489P.
   
 2. 2,0 2,1 Fermilab (20 јули 2000). "Physicists Find First Direct Evidence for Tau Neutrino at Fermilab". Соопштение за печат.
 3. 3,0 3,1 K. Kodama et al. (DONUT Collaboration; Kodama; Ushida; Andreopoulos; Saoulidou; Tzanakos; Yager; Baller; и др.. Observation of tau neutrino interactions. „Physics Letters B“ том  504 (3): 218. doi:10.1016/S0370-2693(01)00307-0. Bibcode2001PhLB..504..218D.