Прејди на содржината

Бозон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стандардниот модел на елементарни честички, со бозони во последниот ред
Шатјендранат Бозе во 1925 г.

Бозон — вид основна честичка која претставува дел од симетрично составените квантни состојби. За нив важи Бозе-Ајнштајновата статистика. Бозоните се честички со цел спин, за разлика од фермионите кои имаат половен спин.

Името го добиле според индискиот физичар Шатјендранат Бозе.

Бозони се следниве честички:

Сите честички се или бозони или фермиони. Бозонот е носител на основните интеракции. За бозоните не важи Паулиевото начело, затоа може една квантна состојба да зазема повеќе бозони.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]