Шатјендранат Бозе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падма Вибхушан
Шатјандранат Бозе
সত্যেন্দ্র নাথ বসু
Член на кралското друштво
Шатјендранат Бозе 1925
Роден(а)1 јануари 1894(1894-01-01)
Калкута, Британска Индија
Починал(а)4 февруари 1974(1974-02-04) (возр. 80)
Калкута, Индија
ЖивеалиштеИндија
НационалностИндиец
ПолињаФизика и Математика
УстановиКалкутски универзитет и Дакански универзитет
ОбразованиеКалкутски универзитет
Познат поБозе-Ајнштајнов кондензат
Бозе-Ајнштајнова статистика
Бозе-Ајштајнова распределба
Бозе-Ајнштајнови корелации
Бозеов гас
Бозон
Бозеова равенка за идеална состојба
Фотонски гас
Поважни наградиПадма Вибхушан
Член на кралското друштво[1]
СопружникУшабати Бозе

Шатјендранат Бозе — (бенгалски: সত্যেন্দ্র নাথ বসু Shottendronath Boshū 1 јануари 1894 – 4 февруари 1974)[1] бил индиски физичар, кој специјализирал во полето на математичката физика.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 doi:10.1098/rsbm.1975.0002
    Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно
  • Bose, Satyendra Nath (1924), „Plancks Gesetz und Lichtquantenhypothese“, Zeitschrift für Physik (германски), 26: 178–81, Bibcode:1924ZPhy...26..178B, doi:10.1007/BF01327326 on Planck's law.
  • Pais, Abraham (1982), Subtle is the Lord...: The Science and Life of Albert Einstein, Oxford and New York: Oxford University Press, стр. 423–34, ISBN 0-19-853907-X.
  • Saha; Srivasthava, Heat and thermodynamics.
  • Pitaevskii, Lev; Stringari, Sandro (2003), Bose–Einstein Condensation, Oxford: Clarendon Press.
Академски функции
Претходник
Indira Devi Chaudhurani
Upacharya, Vishwa Bharati
1956–58
Наследник
Khitishchandra Chaudhuri

Предлошка:Indian mathematics Предлошка:Bengal Renaissance