Врница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врница
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Врница (Врмница или Врбница) — село во Албанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа во областа Голо Брдо

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр.400.
  2. Кирил патриарх Български. Българската екзархия в Одринско и Македония след Освободителната война 1877-1878. Том първи, книга първа, стр. 647 - 648.
  3. „Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр.30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]