30 мај (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1220  Александар Невски — голем кнез на Новгород и Владимир и руски светец.
1845  Амадеј Iкрал на Шпанија.
1875  Џовани Џентиле — италијански неохегелијански идеалистички филозоф и политичар.
1876  Владимир Назор — хрватски писател.
1896  Хауард Хокс — американски филмски режисер.
1909  Бени Гудман — американски џез-музичар.
1922  Александар Матковски — македонски историчар, прв доктор на историски науки од Македонија и прв историчар ориенталист.
1928  Густав Леонхарт — холандски клавијатурист и диригент, истакнат деец во областа на автентичната музичка изведба
1932  Хозе Мело — филипински правник.
1934  Алексеј Леонов — советски космонаут.
1936  Димитар Димитров — македонски поет.
1937  Љубиша Георгиевски — македонски политичар и филмски и театарски режисер.
1946  Драган Џаиќ — српски и југословенски фудбалер.
1949  Симјон Симев — македонски поет.
1950  Саво Костадиновски — македонски поет.
1950  Бертранд Делано — градоначалник на Париз.
1951  Здравко Чолиќ — босанско-српски поп-пејач.
1955  Топер Хедон — англиски рок-музичар, член на групата „Клеш“ (The Clash).
1958  Мари Фредриксон — шведска поп-пејачка, членка на групата „Роксет“ (Roxette).
1959  Блаж Слишковиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1964  Венко Андоновски — македонски писател.
1964  Том Морело — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1966  Томас Хеслер — германски фудбалер.
1973  Лариса Косорукова — израелска кану-спринтерка.
1974  Николина Кујача — македонска глумица.
1980  Стивен Џерард — англиски фудбалер и тренер.
1981  Девендра Банхарт — фолк-рок музичар.
1986  Марко Симоновиќ — српски кошаркар.
1996  Александар Головин — руски фудбалер