23 мај (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1883  Даглас Фербанкс — американски глумец.
1896  Калман Конрад — унгарски фудбалер.
1910  Арти Шо — американски џез-музичар.
1951  Анатолиј Карпов — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1954  Марвин Хаглер — американски боксер.
1956  Андони Гоикочеа — шпански фудбалер.
1961  Даниеле Масаро — италијански фудбалер.
1972  Рубенс Барикело — бразилски возач на „Формула 1“.
1982  Стевица Ристиќ — македонски фудбалер.
1997  Џо Гомез — англиски фудбалер.
1998  Салва Еид Насер — бахреинска атлетичарка.