20 мај (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1799  Оноре де Балзак — француски писател.
1806  Џон Стјуарт Мил — англиски филозоф и економист.
1875  Парашкев Цветков — бугарски револуционер.
1901  Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.
1908  Џејмс Стјуарт — американски глумец.
1946  Шер — американска пејачка.
1952  Роже Мила — камерунски фудбалер.
1955  Маноло Каденас — шпански ракометен тренер.
1962  Александар Дедјушко — руски театарски и филмски глумец.
1964  Миодраг Белодедич — романски фудбалер.
1965  Били Донован — американски кошаркар и тренер.
1967  Павлe — грчки принц.
1981  Икер Касиљас — шпански фудбалер.
1982  Петр Чех — чешки фудбалер.
1985  Николај Липкин — руски кануист-спринтер.
1985  Крис Фрум — британски велосипедист.
1992  Енес Кантер — турски кошаркар.
1992  Вацлав Кадлец — чешки фудбалер.