16 мај (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1611  Инокентиј XIримски папа.
1817  Николај Костомаров — руски историчар.
1821  Пафнутиј Чебишев — руски математичар.
1883  Џелал Бајарпретседател на Турција.
1890  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1898  Десанка Максимовиќ — српска поетеса († 1993)
1898  Растко Петровиќ — српски поет, патописец и дипломат.
1905  Хенри Фонда — американски филмски глумец.
1923  Мертон Милер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1990 година.
1924  Дауд Џавара — гамбиски државник.
1925  Нилтон Сантос — бразилски фудбалер.
1927  Павлина Апостолова — македонска оперска пејачка.
1928  Петар Костов — македонски писател.
1931  Вујадин Бошков — српски и југословенски фудбалски тренер.
1946  Роберт Фрип — англиски гитарист.
1953  Пирс Броснан — ирски глумец.
1954  Зоран Анчевски — македонски поет, есеист и преведувач.
1955  Перица Мартиновиќ — југословенска и хрватска глумица.
1960  Петар Георгиевски — македонски и југословенски фудбалер.
1964  Решат Ахмети — македонски академски сликар.
1965  Крис Новоселич — американски рок-музичар, член на групата „Нирвана“.
1966  Џенет Џексон — американска пејачка.
1970  Габриела Сабатини — аргентинска тенисерка.
1973  Тори Спелинг — американска глумица.
1974  Лаура Паузини — италијанска поп-пејачка
1980  Сајмон Геранс — австралиски велосипедист
1986  Меган Фокс — американски модел и глумица.
1991  Георги Димитров — бугарски тенисер.