3 мај (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
612  Константин III Ираклијвизантиски цар.
1367  Хенри IV — крал на Англија.
1415  Сесилја Невил — мајка на Едвард IV.
1469  Николо Макијавелииталијански политичар, дипломат, поет и комедиограф.
1860  Вито Волтера — италијански математичар и физичар.
1892  Џејкоб Вајнер — канадски економист.
1917  Киро Глигоров — македонски и југословенски политичар, прв претседател на Република Македонија.
1920  Киро Билбиловски — македонски филмски снимател.
1925  Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
1933  Стивен Вајнберг — американски физичар.
1933  Џејмс Браун — американски музичар, познат како „Кум на соулот“.
1937  Миле Маневски — македонски писател.
1948  Авни Абдулах — македонски писател.
1961  Миро Гавран — хрватски писател.
1963  Џеф Хорнасек — американски кошаркар и тренер.
1972  Рената Дескоска — македонска универзитетска професорка и политичарка.
1973  Михаел Рајцигер — холандски фудбалер.
1974  Захар Пашутин — руски кошаркар.
1984  Ѓорѓи Ицоски — македонски биатлонец и крос-кантри скијач.
1985  Езекил Лавеци — аргентински фудбалер.
1989  Катинка Хосу — унгарска пливачка.
1996  Алекс Ивоби — нигериски фудбалер.