Прејди на содржината

1879 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

Во 1879 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Едгар ДегаГ-ѓица Ла Ла во циркусот Фернандо
Едуар МанеВо конзерваториумот
Џорџ Дунлоп ЛеслиАлиса во земјата на чудата
Иван КрамскојМихаил Салтиков-Шчедрин

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Impressionist Exhibitions in Paris (1874-86)“. Encyclopedia of Art History. Посетено на 2015-06-17.