Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Покров на Пресвета Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба

Координати 41°44′6.8″N 22°10′49.1″E / 41.735222° СГШ; 22.180306° ИГД / 41.735222; 22.180306Координати: 41°44′6.8″N 22°10′49.1″E / 41.735222° СГШ; 22.180306° ИГД / 41.735222; 22.180306
Место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба среден век
Архитектонски опис

Покров на Пресвета Богородица — манастирска црква во преградието Ново Село на градот Штип. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во средновековието.[1] Низ годините била женски манастир, и затоа е позната и како Бабите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1339. ISBN 978-608-203-024-1.