Куќа на ул. „Никола Карев“ бр. 2 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Никола Карев“ бр. 2
Куќа на ул. „Никола Карев“ бр. 2 во Ново Село -Штип.jpg
Куќата во 2015 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Никола Карев“ бр. 2
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Уништенапомеѓу 2015-2020 година
Технички податоци
Катови2

Куќа на ул. „Никола Карев“ бр. 2 ― урната староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Куќа на ул. Н.Карев бр.2 - ст. ад. ул. К. Мисирков бр.35 Срушена - не постои“. zkn.mk. Архивирано од изворникот 2022-01-27. Посетено на 30 март 2022. line feed character во |title= во положба 57 (help)