Прејди на содржината

Објект на ул. „Гоце Делчев“ бр. 45 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Објект на ул. „Гоце Делчев“ бр. 45
Куќата во 2020 година
Карта
Општи податоци
СтилСтароградски
Адресаул. „Гоце Делчев“ бр. 45
ГрадШтип
ЗемјаМакедонија
Урнатадекември 2021
Технички податоци
Катови2

Објект на ул. „Гоце Делчев“ бр. 45 ― поранешна староградска куќа во Штип, Македонија. Куќата била заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2] Куќата била урната во декември 2021 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 25 август 2022.
  2. „Стамбени објекти на ул. Гоце Делчев бр.31,бр.33,бр.41 и бр.45“. zkn.mk. Архивирано од изворникот 2022-01-27. Посетено на 25 август 2022.
  3. Каровски, Мартин (19 декември 2021). „Објава на Facebook“. Facebook. Архивирано од изворникот 2022-08-25. Посетено на 25 август 2022.