Прејди на содржината

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 6 (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 6
Куќата во 2022 година
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 6
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
СопственикМијалкови
Гогови (до 1956 година)
Технички податоци
Катови2

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 6куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1] Во оваа куќа живеел Методи Гогов, четвртиот архиепископ на Македонската православна црква, познат под црковното име г.г. Михаил.

Историја[уреди | уреди извор]

Гогови ја продале куќата на Мијалкови во 1956 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 22 март 2022.
  2. Изјава на Данче Мијалкова - сопственик, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 9 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.