Куќа на Ванчо Прке (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Ванчо Прке
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Адресаул. „Вера Циривири-Трена“ бр. 13
ГрадШтип
ЗемјаМакедонија

Куќа на Михајло Апостолскикуќата на партизанот и Народниот херој на Југославија - Ванчо Прке во Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 25 март 2022.
  2. „Родна куќа на Народниот херој Ванчо Прќев“. zkn.mk. Архивирано од изворникот на 27 јануари 2022. Посетено на 25 март 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]