Црква „Св. Троица“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Sv. Troica - Novo Selo cropp.jpg

Поглед кон црквата од Исарот

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба
Населено место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 1922
Завршено 1925
Осветување 1925
Ктитор Тодор Чепреганов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица претставува гробјанска црква во штипско Ново Село. Градена е во периодот 1922 до 1925 година. Осветема е во 1925 година, но нема податоци од кого. Црквата е ктиторско дело на Тодор Чепреганов од Штип.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Новоселски парохии“. Брегалничка епархија. Посетено на 2010-08-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]