Црква „Св. Троица“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Гробјанска црква Св. Троица, Ново село - Штип.jpg

Црквата во 2016 година

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба

Карта

Место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 1922
Завршено 1925
Осветување 1925
Ктитор Тодор Чепреганов
Архитектонски опис

Света Троица ― гробјанска црква во штипско Ново Село. Црквата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Посветата на јужниот ѕид, која ги наведува градителите.

Градена била во периодот 1922 до 1925 година. Била осветена во 1925 година, но нема податоци од кого. Црквата е ктиторско дело на Тодор Чепреганов од Штип.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 29 март 2022.
  2. „Црква Св.Троица - Градска некропола“. zkn.mk. Архивирано од изворникот 2022-01-27. Посетено на 29 март 2022.
  3. „Новоселски парохии“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-08-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]