Црква „Вознесение Христово“ - Ново Село (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црква Свети Спас, Штип, Македонија.jpg
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Новоселска
Местоположба

Карта

Координати 41°44′5″N 22°11′5″E / 41.73472° СГШ; 22.18472° ИГД / 41.73472; 22.18472Координати: 41°44′5″N 22°11′5″E / 41.73472° СГШ; 22.18472° ИГД / 41.73472; 22.18472
Место Ново Село
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Завршено 1369
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Вознесение Христово (или Св. Спас) — средновековна православна црква во штипската приградска населба Ново Село. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на левата страна на реката Отиња, во источниот дел на Ново Село, на 1 км од средиштето на Штип кој се наоѓа на исток.

Особености[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабен храм за кој се смета дека е подигнат од војводата Димитрија во 1369 година. Првобитниот живопис на црквата не е зачуван. Според грчкиот натпис, таа одново е насликана во 1601 г. од зографот Јован[3] во стил на Линотопската школа.[4] Ова второ живописување траело од 13 мај до 6 јули 1601 г., а во ктиторскиот натпис се споменати епископот Руфим, свештеникот Дојко и ктиторот Павле Мутавџија.[5][6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Црква - Св. Спас“. zkn.mk. Архивирано од изворникот 2022-01-27. Посетено на 31 март 2022.
  3. Штип - Туристички информатор, Со мапа на градот. Штип: Општина Штип. 2011. стр. 31.
  4. Σιώκης, Νικόλαος (5 април 2012). „Το Λινοτόπι και οι ζωγράφοι του“. Βλάχοι.net. Посетено на 10 јули 2015.
  5. Сава, Епископ Шумадијски (1996). Српски јерарси од деветог до двадесетог века. Евро Београд, Унирекс Подгорица, Каленић Крагујевац. стр. 418. Архивирано од изворникот на 2013-02-11. Посетено на 9 февруари 2014.
  6. „Брегалничка епархија“. Брегалничка епархија. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 10 април 2014.
Книги

Надворешни врски[уреди | уреди извор]